Czy dokumenty osuszone po zalaniu są bezpieczne w dalszym użytkowaniu?
- Szczegóły
Dokumenty po zalaniu wymagają odpowiedniego podejścia nie tylko ze względu na istotne dane, jakie mogą się w nich znajdować, ale również bezpieczeństwo osób znajdujących się w ich bezpośrednim otoczeniu. Jest to szczególnie niebezpieczne w sytuacji, gdy dokumentacja przechowywana jest w nieprzystosowanym do tego miejscu, jak np. piwnica, strych czy inne pomieszczenia, gdzie nie ma dostępu do świeżego powietrza i panuje wilgoć.
Jak postępować z dokumentami po zalaniu?
Osoby pracujące przy ratowaniu dokumentacji mogą być narażone na czynniki niebezpieczne dla zdrowia, takie jak np. bakterie, pleśnie i substancje chemiczne. Istnieje ryzyko infekcji, zatruć czy podrażnień skóry. Dlatego też wszelkiego rodzaju czynności z tego zakresu należy wykonywać, stosując środki ochrony osobistej, np. rękawiczki, maski, ubrania.
Dokumentacja po zalaniu musi być poddana osuszaniu. W tym przypadku konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod osuszania. Trzeba przy tym pamiętać, że woda nie jest jedynym czynnikiem niszczącym. Trzeba pamiętać o grzybach, które często pojawiają się po jej usunięciu. Zatem nawet suche dokumenty nie są jeszcze całkowicie bezpieczne.
W ramach realizowanych przez naszą firmę usług zajmujemy się nie tylko wynoszeniem i zabezpieczaniem dokumentacji w specjalnych pojemnikach, ale również osuszaniem specjalną metodą. Archiwalia, które miały kontakt z wodą, powinny zostać poddane dezynfekcji. Tylko wtedy można mieć pewność, że będą one bezpieczne dla osób, które będą miały z nimi późniejszy kontakt.
Oprócz osuszania dokumentów konieczne jest też przywrócenie do pierwotnego stanu pomieszczenia archiwalnego. Przeprowadzane jest profesjonalne osuszanie, usuwanie wilgoci, odgrzybianie wnętrza i likwidacja nieprzyjemnego zapachu.
Specjalistycznego podejścia w przypadku zalania wymagają dokumenty zgromadzone nie tylko w archiwach, ale również w szkołach, uczelniach i innych placówkach oświatowych, firmach i zakładach pracy, instytucjach państwowych, organizacjach, urzędach i fundacjach, a także obiektach kultu religijnego.