Cyklinowanie podłóg i lakierowanie parkietów
Jedną z najważniejszych zalet podłóg wykonanych z naturalnego drewna jest możliwość ich odnawiania. Cyklinowanie podłóg drewnianych to proces, który polega na szlifowaniu powierzchni drewna maszyną szlifującą – cykliniarką. Jest ona wyposażana w materiały ścierne o różnej gradacji – od najgrubszych do najdrobniejszych, które polerują drewno. Do obróbki brzegów są stosowane szlifierki krawędziowe, nazywane także brzegowymi.
Etapy odnawiania parkietu
Cyklinowanie można przeprowadzać zarówno na parkietach, jak i na podłogach z litych desek. Dzięki tej metodzie jest możliwe usunięcie wierzchniej warstwy drewna i odsłonięcie nowej, pozbawionej zanieczyszczeń. Kompleksowe odświeżenie podłogi wymaga również szpachlowania z wykorzystaniem pyłu drewnianego i specjalnych mas. Ma ono na celu uzupełnienie ewentualnych ubytków w drewnie. Ostatnim etapem pracy jest zabezpieczenie oczyszczonej powierzchni lakierem podłogowym lub farbą.
Kiedy można przeprowadzić cyklinowanie parkietu?
Cyklinowanie podłóg zaleca się, gdy podłoga zaczyna wyglądać nieestetycznie – zazwyczaj raz na 8-10 lat, zależnie od jej stanu. Opisaną metodą można również usunąć farby i odsłonić drewno. Dzięki cyklinowaniu, czyli głębokiemu szlifowaniu parkietu, można odsłonić naturalny urok drewna. Podłogi zaleca się cyklinować przed pierwszym użyciem, a także systematycznie, gdy są one w gorszym stanie technicznym i wymagają odnowienia. Renowację podłogi warto też rozważyć po usunięciu wilgoci i odgrzybianiu pomieszczeń, jeśli stan drewna na to pozwala.
Kolejność prac wykończeniowych
Kolejność prac wykończeniowych przy cyklinowaniu parkietów jest bardzo ważna. Dlatego też przed rozpoczęciem czynności warto skonsultować się z naszą firmą w celu uzyskania dodatkowych informacji.
Cyklinowanie podłóg prowadzi się przed ostatecznym malowaniem ścian – wprawdzie ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia jest minimalne, jednak opary lakierów mogą spowodować odbarwienia na ścianach. Problemem może też być pył drzewny, który unosi się w powietrzu i osiada na różnych powierzchniach. Najlepiej wstępnie pomalować ściany i sufity przed cyklinowaniem, a ostateczne malowanie wykonać po odświeżeniu podłogi.
Montaż drzwi z ościeżnicami oraz listew przypodłogowych jest zależny od ich konstrukcji. Można je zainstalować wcześniej, ale konieczne jest ich zabezpieczenie na czas cyklinowania, aby nie uległy zniszczeniu. Montaż listew przypodłogowych można wykonać na samym końcu.
Jeżeli potrzebują Państwo specjalistów w zakresie cyklinowania podłóg, serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych usług.