Jak przygotować podłoże pod parkiet?
- Szczegóły
Drewniany parkiet to piękna i trwała podłoga. Należy jednak pamiętać, że naturalne drewno to materiał, który nieustannie pracuje. Na wszelkie zmiany wilgoci w pomieszczeniu reaguje, zmieniając swoją objętość. Przygotowanie podłoża pod parkiet to czynność, która będzie miała bezpośredni wpływ na wygląd i trwałość parkietu. Powinno być ono równe i mieć odpowiedni poziom wilgotności.
Co trzeba zrobić, zanim zabierzesz się do układania parkietu?
Zanim parkieciarz zacznie swoją pracę, konieczne jest zakończenie wszystkich „prac mokrych” w domu, czyli czynności generujących wilgoć w pomieszczeniach np.: gipsowania, układania płytek czy malowania. Pod wpływem zmian wilgotności drewno na przemian kurczy się i pęcznieje, na skutek czego powstają nieestetyczne szczeliny między klepkami.
Aby uniknąć niszczenia nowego parkietu, należy jeszcze przed rozpoczęciem prac montażowych, zmierzyć wilgotność wylewki. Przyjmuje się, że można bezpiecznie układać parkiet, gdy wilgotność wylewki nie przekracza 2% dla wylewki cementowej i 0,5% dla wylewki anhydrytowej. Jeżeli wilgotność wylewki jest wyższa od podanych wyżej wartości, niezbędne będzie osuszenie całego pomieszczenia. Istotną czynnością jest wyrównanie i oczyszczenie podłoża, a także gruntowanie.
Na czym polega osuszanie posadzkowe?
Aby pozbyć się wilgoci z posadzek, należy przeprowadzić osuszanie posadzkowe. Usługa ta może być wykonana tylko z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Naszym klientom oferujemy różne metody osuszania posadzkowego: absorpcyjne, kondensacyjne, mikrofalowe, elektrofizyczne lub z zastosowaniem podczerwieni albo specjalistycznych osuszaczy. Wybór sposobu osuszania zależy od wyniku oceny wykonanej przez naszego technologa. Najczęściej stosowaną metodą jest osuszanie przy użyciu osuszaczy. Urządzenia te pozwalają szybko i efektywnie pozbyć się wilgoci z wylewek podłogowych i tynków, dzięki czemu prace parkieciarskie będą mogły być przeprowadzone bez zbędnych opóźnień.